Overte si

dostupnosť internetu na Vašej adrese

Verejná Wi-Fi a bezpečné pripojenie: Aké sú riziká verejných hotspotov

Jednoduchý prístup na internet aj mimo domova? Ak nemáte mobilné dáta, býva prvou voľbou práve pripojenie cez verejný hotspot. Verejnú Wi-Fi dnes nájdeme všade – v reštaurácii, v obchodnom centre, dokonca už aj v električke a v niektorých európskych metropolách aj vo vagóne metra. Má to však jeden háčik. Po pripojení môžu byť vaše dáta v nebezpečenstve. Ako sa teda na verejnej sieti chovať a čoho sa naopak vyvarovať?
Predstavte si, že čakáte v reštaurácii na svojho kamaráta, ktorý sa oneskorí. Čo urobíte? Pravdepodobne sa rozhodnete skrátiť si čakanie surfovaním po internete. Prihlásite sa na tamojšiu nezabezpečenú Wi-Fi a napíšete niekoľko správ svojim zmámim, odpoviete na pracovné maily, kúpite si na večer lístky do kina,...
Je takéto správanie nebezpečné? A prečo? Dôvod je jednoduchý. Pripojením na internet cez verejnú Wi-Fi ste totiž dali všetky citlivé údaje k dispozícii – hovor s priateľmi, citlivé firemné dáta aj číslo svojej karty. Pre nechránené a iba minimálne šifrované verejné siete totiž platí, že všetku vašu internetovú aktivitu môže ktokoľvek „odpočúvať“. A vy to nemusíte vôbec vedieť. 100% ochrániť vás nemôže ani to, že pre komunikáciu používate bezpečnejší protokol HTTPS.

HTTP protokol + verejná sieť = sliediči majú zelenú

V posledných rokoch sú stránky, ktoré bežia na protokole HTTP, na ústupe. Nahradzuje ich totiž zabezpečený protokol HTTPS. Aj tak ich je ale stále veľa. V Európe je to priemerne každá 4. stránka, v Ázii ale každá druhá. Surfovanie po nezabezpečených stránkach na verejnej Wi-Fi znamená, že prípadný sliedič presne vie o každom vašom kroku. Odpovedzte si sami, chceli by ste, aby mal cudzí človek prehľad o tom, aké videá sledujete, čo sa vám páči a o čom sa bavíte?

Wi-Free, to je viac ako 87 tisíc zabezpečených hotspotov

Na Slovenku ale existuje aj bezplatná sieť, ktorá je bezpečná. Nájdete ju pod názvom Wi-Free a svojim zákazníkom s internetovým pripojením ju poskytuje UPC. Stačí vám unikátny login a heslo, ktoré od UPC dostanete, a môžete surfovať. Internetový signál vysielajú modemy zákazníkov UPC, rýchlosť siete je 10 mb/s.
Ale báť sa o rýchlosť svojho vlastného UPC internetu nemusíte. Služba Wi-Free je celkom oddelená od domácej siete – nemá teda dopad na rýchlosť a nastavenie domácej služby.
Veľká výhoda oproti ostatným hotspotom je práve bezpečnosť pripojenia – Wi-Free je zabezpečená protokolom WPA-2. Na Slovensku môžete využiť viac ako 87 tisíc prístupových bodov, po celej Európe ich je 6 miliónov. Ako zákazník UPC sa teda môžete zadarmo pripojiť aj v zahraničí – a šetriť tak mobilné dáta napríklad v lete na dovolenke.
bezplatná a bezpäčná wifi sieť

Ani HTTPS nie je 100% zárukou bezpečnosti

Ak ste si mysleli, že šifrovaný protokol HTTPS vám na verejných sieťach zaručí absolútnu bezpečnosť, musíme vás sklamať. Pre prípadného útočníka to síce nebude tak ľahké, ale k citlivým dátam sa môže aj tak dostať celkom jednoducho. Existujú totiž nástroje, ktoré vedia zachytiť „cookies“, ktoré nesú prihlasovacie údaje. Ich prostredníctvom sa do „vášho“ rozhrania môže hacker prihlásiť.
Problém môže prísť aj v prípade, ak programátor nechal v HTTPS šifrovaniu „diery“, cez ktoré vás môže prípadný sliedič „sledovať“. A o problém s bezpečnosťou si koledujete aj vtedy, keď heslo (aj na zabezpečenom webe) zadáte omylom do inej kolónky než do tej, ktorá je pre heslo určená.

Na domácej sieti som vždy v bezpečí. Alebo nie?

Pozor, ani to, že ste na domácej sieti vždy neznamená, že vaše osobné dáta sú v bezpečí. Vašu domácu sieť by ste mali zabezpečiť silným heslom a šifrovaním. Vďaka tomu zabránite sliedeniu, špehovaniu, ale aj tomu, že na váš účet bude niekto dlhodobo pripojený.
Uistite sa, že sa v šifrovanom režime HTTPS pohybujete celý čas. Napríklad u sociálnej siete Facebook sa v minulosti stávalo, že prihlásenie síce prebehlo v HTTPS, ale potom ste sa často pohybovali na nezabezpečenom webe.

Ako na maily a FTP?

Prístup na FTP cez nezabezpečený hotspot odborníci neodporúčajú. Veľká časť FTP serverov totiž používa nešifrované spojenie, a dajú sa tak ľahko zachytiť informačné pakety.
Pri používaní e-mailového klienta (typicky napríklad Outlooku) si skontrolujte, či máte zapnuté šifrovanie. A aj tak obmedzte emailovú komunikáciu na správy, v ktorých nie sú žiadne citlivé informácie. To isté platí aj pre komunikáciu cez „chatovacie programy“ typu Messenger, Whats App alebo Skype. A úplné tabu by na verejnej Wi-Fi mali byť platby kartou a vstupovanie do internetového bankovníctva.

Wi-phishing

V súvislosti s verejnými hotspotmi sa môžete stretnúť aj s pojmom Wi-phishing. Je to označenie pre aktivitu, kedy sa hacker vydáva za legitímnu sieť. Po prihlásení do tejto „siete“ vám ponúkne vstupnú prihlasovaciu stránku, na ktorej vás vyzve k zadaniu informácií. Zvyčajne vás takto požiada o prístup do e-mailovej schránky, drzejší hackeri si ale vypýtajú aj čísla kreditných kariet... a časť ľudí ich do príslušnej kolónky skutočne vyplní.

Nastavujte ako Verejnú sieť

Okno s otázkou, či sa prihlasujete do domácej, alebo verejnej siete už na vás v systéme Windows určite vyskočilo. Na akú z variant klikáte? Ak na „domácu“ sieť, potom verte, že pred prípadným záškodníkom odkrývate karty, respektíve s ním zdieľate súbory vo svojom počítači. A pre neho je veľmi jednoduché vložiť vám do počítača malware, ktorý bude škodiť ďalej.
Pri využívaní verejných hotspotov je teda obozretnosť na mieste. Ak sa budete pri ich využívaní riadiť predpokladom, že všetko, čo na nich robíte, môže byť niekým špehované a prispôsobíte tomu svoje chovanie, nemôžete urobiť chybu.

Aký internetový prehliadač vybrať - 3.diel: Safari

V rámci nášho seriálu o webových prehliadačoch sa dnes zameriame na Safari. Tento prehliadač pochádza z dielne spoločnosti Apple Inc. Hoci dosiahol svetového trhového podielu okolo 12%, v Slovenskej republike nepatrí medzi rozšírené prehliadača.

Ako si vybrať Wi-Fi router? S nami sa v zložitých parametroch nestratí

Vybrať si kvalitný router nie je raketová veda. Aj keď na prvý pohľad to tak môže vyzerať, postup je jednoduchý. Zamerajte sa iba na to dôležité a nemíňajte zbytočne za to, čo nepotrebujete. Ak si prečítate naše rady, určite si vyberiete správne. A zložité čísla a parametre sa vám už nebudú zdať také komplikované.
< predošlý článok nasledujúci článok >
internet pre študentov

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre marketingové účely spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o., so sídlom Ševčenkova 36, 851 01 Bratislava, IČO: 35 971 967, na dobu 1 roka od udelenia súhlasu. Rozsah mojich poskytnutých osobných údajov je nasledujúci: meno, priezvisko, adresa. Tento súhlas môže byť kedykoľvek odvolaný, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol poskytnutý.

Obchodné podmienky

Všeobecné podmienky spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o. na poskytovanie verejných služieb vydané v súlade so zákonom č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách

Podmienky jednorazovej zľavy za objednanie služby online

Objednaním vybraných služieb prostredníctvom tejto web stránky získate automaticky jednorazovú zľavu v danej výške, ktorá bude odpočítaná z Vašej elektronickej faktúry.
Zľava pre online objednávky bude odpočítaná od prvej faktúry.
Táto jednorazová zľava sa vzťahuje iba na užívateľov, ktorí si službu objednajú prostredníctvom internetovej stránky spoločnosti UPC vyplnením online objednávky a služba im bude aktivovaná podľa podmienok príslušnej kampane (kampane aktuálne v čase objednávky komunikované na internetovej stránke spoločnosti), pričom daný typ služby (retransmisia, internet) v čase objednávky neužívajú (s výnimkou prechodu z analógovej na digitálnu retransmisiu).
Užívateľovi bude automaticky aktivovaný spôsob výpisu prostredníctvom elektronickej faktúry.