JSON (JavaScript Object Notation)

JSON (notácia objektu JavaScript) je ľahký formát výmeny dátovej výmeny, ktorý sa používa na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi softvérovými aplikáciami. Je to ako súbor pokynov, ktorý hovorí rôzne aplikácie, ako porozumieť a interagovať s informáciami, podobne ako XML.

JSON sa často používa pri vývoji webu na prenos údajov medzi serverom a webovou aplikáciou. Je navrhnutý tak, aby bol ľahko čitateľný a zápis, s jednoduchou syntaxou, ktorá je založená na pároch kľúčovej hodnoty, polia a objektov.

JSON používa formát, ktorý je podobný JavaScriptu, čo uľahčuje použitie v projektoch vývoja webových stránok. Je tiež podporovaná mnohými rôznymi programovacími jazykmi a systémami, vďaka čomu je na ukladanie a prenos údajov široko používaný a flexibilný formát.

Jednou z výhod JSON je jeho jednoduchosť a efektívnosť. Je často kompaktnejšie a rýchlejšie spracovanie ako XML, čo môže byť dôležité pre aplikácie, ktoré potrebujú rýchlo prenášať veľké množstvo údajov.

Json sa tiež ľahko učí a používa, s mnohými zdrojmi dostupnými online pre začiatočníkov. Je to skvelý jazyk pre každého, kto má záujem o vývoj alebo programovanie webových stránok všeobecne.

Celkovo je JSON výkonným a univerzálnym nástrojom na ukladanie a výmenu údajov medzi rôznymi aplikáciami. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a základná zručnosť pre každého, kto má záujem o vytváranie inovatívnych a efektívnych softvérových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Digitálny podpis je matematická technika, ktorá sa používa na overenie pravosti a integrity digitálnych dokumentov alebo správ. Funguje podobným spôsobom ako tradičný rukou písaný podpis, ale namiesto použitia pero a papiera používa šifrovaciu technológiu na zabezpečenie toho, aby...

Čítať ďalej

Metadáta sú údaje, ktoré poskytujú informácie o iných údajoch. Opisuje charakteristiky a vlastnosti súboru, ako napríklad autor, vytvorený dátum a veľkosť súboru. Metadáta sú dôležité, pretože pomáha organizovať a kategorizovať informácie, čo uľahčuje nájdenie...

Čítať ďalej

Používateľské rozhranie (UI) je vizuálna a interaktívna súčasť softvérovej aplikácie alebo zariadenia, ktorá umožňuje používateľom interagovať s ňou. Je to ako tvár zariadenia alebo softvéru, ktorý používatelia môžu vidieť, dotýkať sa a používať na interakciu so základnou...

Čítať ďalej