Server-Side Scripting

Skriptovanie na strane servera je typ programovania, ktorý sa používa skôr na vytváranie dynamických webových stránok na serveri, a nie na zariadení používateľa. Je to ako sada pokynov, ktoré povedia webovým serverom, ako vytvoriť a doručiť webovú stránku do prehliadača používateľa.

Keď používateľ požiada webovú stránku, skript na strane servera spustí na serveri a vygeneruje kód HTML, CSS a JavaScript potrebný na vytvorenie stránky. Server potom odošle tento kód späť do prehliadača používateľa, ktorý zobrazuje stránku na obrazovke.

Skriptovanie na strane servera sa často používa na vytváranie dynamických webových stránok, ktoré sa menia v reakcii na vstup používateľa alebo iné udalosti. Napríklad internetový obchod môže použiť skriptovanie na strane servera na vytvorenie nákupného košíka, ktorý si pamätá položky, pretože používatelia prehliadajú web.

Skriptovanie na strane servera je možné vykonať pomocou rôznych programovacích jazykov vrátane PHP, Python a Ruby. Často sa používa v kombinácii s databázami a inými nástrojmi na vývoj webových stránok na vytvorenie zložitejších aplikácií a webových stránok.

Jednou z výhod skriptovania na strane servera je to, že môže zlepšiť výkon a bezpečnosť webových aplikácií. Spracovaním údajov na serveri, skôr ako na zariadení používateľa, môžu skripty na strane servera pomôcť znížiť množstvo údajov odoslaných cez internet a zabrániť zraniteľnostiam zabezpečenia.

Celkovo je skriptovanie na strane servera výkonným nástrojom na vytváranie dynamických a interaktívnych webových stránok. Je to kľúčová súčasť moderného vývoja webových stránok a nevyhnutná zručnosť pre každého, kto má záujem o budovanie pokročilých webových aplikácií.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Blockchain je ako digitálna kniha, ktorá vedie bezpečný záznam o transakciách, podobne ako zdieľaný notebook, ktorý všetci môžu vidieť, ale nikto sa nemôže zmeniť bez toho, aby to vedeli. Je to technológia za kryptomenami, ako je bitcoín, ale môže sa použiť aj na mnoho ďalších...

Čítať ďalej

FUP
Skratka FUP je niekedy nesprávne označovaná za "dátové limity". Správne ide ale o skratku pre "Fair User Policy" - súbor pravidiel a opatrení, ktoré vedú k spravodlivému deleniu internetového pripojenia dnes predovšetkým...

Čítať ďalej

Augmented Reality (AR) je ako pridať vrstvu digitálnej mágie do skutočného sveta. Kombinuje počítačom generované obrázky, zvuky alebo iné digitálne prvky s tým, čo vidíte a počujete vo vašom okolí. Predstavte si, že sa pozeráte na svoju izbu cez špeciálny objektív, vďaka ktorému...

Čítať ďalej