Application Programming Interface (API)

Rozhranie aplikačných programov alebo API skrátene je sada pokynov a protokolov, ktoré umožňujú rôznym softvérovým programom navzájom komunikovať. Je to ako posol, ktorý pomáha rôznym aplikáciám hovoriť medzi sebou a vymieňať si informácie.

Vývojári často používajú API na vytváranie nových softvérových aplikácií alebo na integráciu rôznych služieb. Napríklad aplikácia na počasie môže používať API na stiahnutie údajov z meteorologickej služby alebo internetový obchod môže použiť API na pripojenie k službe spracovania platieb.

API sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahko používať a dostupné pre vývojárov s rôznymi úrovňami zručností. Poskytujú štandardizovaný spôsob prístupu k údajom a službám, ktoré môžu ušetriť čas a znížiť riziko chýb a nezrovnalostí.

Rozhrania API prichádzajú v mnohých rôznych typoch a formátoch, z webových rozhraní API, ktoré používajú na komunikáciu protokolov HTTP, do zariadení API, ktoré umožňujú aplikáciám interagovať so špecifickým hardvérom, ako je fotoaparát alebo mikrofón.

Celkovo sú API kritickou súčasťou vývoja moderného softvéru, čo vývojárom umožňuje vytvárať výkonné a inovatívne aplikácie využitím schopností iných služieb a zdrojov údajov.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Tiktok je veľmi populárna aplikácia, ktorá vám umožňuje vytvárať a zdieľať krátke videá so svetom. Je to všetko o zábave, kreatívnom a spojení s ľuďmi. Môžete sa natočiť na tanci, spievať, robiť výzvy alebo dokonca len hovoriť o svojom dni. Aplikácia má super nástroje...

Čítať ďalej

NLP (Spracovanie prirodzeného jazyka) je odvetvie umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá interakciou medzi počítačmi a ľudským jazykom. Umožňuje počítačom porozumieť, interpretovať a generovať ľudský jazyk a vykonávať úlohy, ako je preklad jazyka, analýza sentimentu a rozpoznávanie...

Čítať ďalej

Client-side scripting (skriptovanie na strane klienta) je typ programovania, ktorý sa používa na vytváranie dynamických webových stránok na zariadení používateľa, a nie na serveri. Je to ako sada pokynov, ktoré hovoria prehliadaču používateľa, ako zobrazovať a interagovať s obsahom...

Čítať ďalej