Net Neutrality

Neutralita siete je zásada, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) by mali zaobchádzať rovnako s internetovým prenosom bez toho, aby sa diskriminácia alebo nabíjanie inak na základe obsahu, webovej stránky alebo používateľa. Je to ako myšlienka, že každý by mal mať rovnaký prístup a rýchlosť na internet, bez ohľadu na to, na čo ho používajú.

Napríklad neutralita siete znamená, že poskytovateľ internetových služieb nemôže spomaliť alebo blokovať prístup na určitú webovú stránku alebo účtovať extra za používanie určitých služieb alebo aplikácií. Znamená to tiež, že poskytovateľ internetových služieb nemôže poskytovať preferenčné zaobchádzanie so svojimi vlastnými službami alebo partnerskými službami na úkor ostatných konkurentov.

Koncept neutrality siete je dôležitý, pretože podporuje konkurenciu, inovácie a slobodu prejavu na internete. Bez toho by poskytovatelia internetových služieb mohli mať príliš veľkú moc na kontrolu toho, čo ľudia vidia a robia online, a mohli potlačiť nové nápady a služby.

V posledných rokoch sa diskutovala o určitej diskusii o neutralite siete, pričom niektorí tvrdia, že bráni schopnosti ISP inovovať a investovať do infraštruktúry. Mnoho ľudí však naďalej podporuje neutralitu siete ako spôsob ochrany otvorenosti a slobody internetu.

Ako teenager, ktorý je pravdepodobne ťažkým používateľom internetu, je dôležité porozumieť koncepcii neutrality siete a obhajovať jej ochranu, aby sa zabezpečilo, že každý má rovnaký prístup k obrovským zdrojom a príležitostiam online sveta.

 

Späť do slovníka pojmov

 

Poznáte tiež...?

 

Augmented Reality (AR) je ako pridať vrstvu digitálnej mágie do skutočného sveta. Kombinuje počítačom generované obrázky, zvuky alebo iné digitálne prvky s tým, čo vidíte a počujete vo vašom okolí. Predstavte si, že sa pozeráte na svoju izbu cez špeciálny objektív, vďaka ktorému...

Čítať ďalej

Client-side scripting (skriptovanie na strane klienta) je typ programovania, ktorý sa používa na vytváranie dynamických webových stránok na zariadení používateľa, a nie na serveri. Je to ako sada pokynov, ktoré hovoria prehliadaču používateľa, ako zobrazovať a interagovať s obsahom...

Čítať ďalej

WordPress je bezplatný redakčný open-source systém vyvíjaný pod licenciou GNU GPL, ktorý vznikol v roku 2003. Od tej doby prešiel mnohými zmenami a vďaka ľahkému ovládaniu aj bezplatné použiteľnosti sa stal najpoužívanejším...

Čítať ďalej