Sú Vaše deti na internete v bezpečí 1. diel

09.08.2015  Bezpečnosť na internete   Návody a tipy   Zaujímavosti zo sveta internetu  Prečítané 506x

40% rodičov detí, ktoré videli na internete obrázky so sexuálnou tematikou, tvrdí, že ich deti nič také nevideli. 56% rodičov, ktorých deti dostali online správu s neslušným alebo inak zraňujúcim obsahom, tvrdí, že sa ich deťom nič také nestalo. 61% rodičov, ktorých deti sa stretli s niekým, koho spoznali cez internet, tvrdia, že ich dieťa takto nešlo. A viete vy, čo robia vaše deti na internete?


Čo robia deti na internete


Predchádzajúce údaje vyplývajú z výsledkov výskumu EÚ Kids Online, ktorého sa zúčastnilo 25-tisíc detí a ich rodičov z mnohých európskych krajín. Je zrejmé, že naše predstavy o tom, ako deti trávia svoj čas v online prostredí, nemusí nutne zodpovedať realite.


Niekto sa môže domnievať, že ak bedlivo kontroluje svoje deti na domácom stolnom počítači, má vyhraté. Väčšina detí má ale prístup na internet v škole, u kamarátov, v knižniciach a často už aj na vlastnom smartfóne. Nemôže nás preto prekvapiť, že 3/4 slovenských detí vo veku 9 - 16 rokov sú na internete každý deň a strávi tam priemerne 1,5 hodiny. S rastúcim vekom detí potom úmerne rastie aj čas strávený online.


Než sa vydesíte a začnete deťom zabavovať laptopy a telefóny, prečítajte si, ako svoj čas vo virtuálnom svete trávia:  • 85% detí trávi čas na internete prípravou do školy a písaním úloh,

  • 83% detí hrá hry (samo alebo proti počítaču),

  • 62% detí posiela správy, mailom a navštevuje sociálne siete,

  • 48% detí číta alebo sleduje správy,

  • 44% detí hrá hry s inými ľuďmi prostredníctvom internetu,

  • 39% detí zdieľa videá, fotografie alebo hudbu s ostatnými,

  • 23% detí navštevuje chatovacie portály.


Očividne niektoré aktivity predstavujú ďaleko menšie potenciálne riziko pre dieťa ako iné. Pri sledovaní správ alebo príprave do školy deťom hrozí maximálne to, že sa omylom prekliknú na stránku s nevhodným obsahom. Počas chatovanie alebo aktivít na sociálnych sieťach sa ale deti môžu stretnúť aj so zneužitím svojich osobných údajov, prejavy nenávisti, kyberšikanou (šikanovanie prostredníctvom elektronických komunikačných kanálov) alebo kybergroomingem (vytipovanie a zmanipulovanie obete v online prostredí a nalákanie k osobnej schôdzke s útočníkom).


Nenávisť online


Veľkou témou poslednej doby je práve problematika nenávistných prejavov v prostredí internetu. Existujú prípady, keď takéto správanie útočníka vyústi dokonca v samovraždu obete nenávistných útokov. Rada Európy tento rok v marci spustila kampaň "Mladí proti nenávisti online" (No hate speech movement), ktorá má za cieľ zvýšiť angažovanosť mládeže, podporu vzdelávania v oblasti ľudských práv a mediálnej výchovy.


V rámci tejto celoeurópskej iniciatívy budú prebiehať kampane cielené na mladých ľudí v prostredí sociálnych sietí, tak aj na učiteľov a knihovníkov, ktorí s deťmi pracujú. Široká verejnosť sa potom môže aktívne zapojiť priamo prostredníctvom webu www.nohatespeechmovement.org a reportovať prejavy nenávisti online, dozvedieť sa konkrétne rady, ako proti nej bojovať a rad ďalších užitočných informácií. Partnerom projektu v Českej republike je aj UPC.


Ako už naznačuje úvod článku, prejavy násilia nie sú jediným rizikom, ktorému sa deti na internete vystavujú. V pokračovaní seriálu o online bezpečnosti sa dočítate napr. O virtuálnemu a ako pred ňou svoje deti chrániť alebo o nebezpečenstve manipulácie s osobnými údajmi. Vedeli ste, že 33% slovenských detí má verejný profil na niektorej sociálnej sieti a 20% detí na svojom profile uvádza telefónne číslo alebo adresu?

Najčítanejšie články

Overte si,

či je UPC internet dostupný aj na vašej adrese