Overte si

dostupnosť internetu na Vašej adrese

Rozbitý harddisk: Dostaňte z neho dáta sami. Poradíme vám!

Prišli ste kvôli zopár zlým kliknutiam o dáta, alebo sa vám harddisk úplne rozbil a zálohu ku svojej smole nemáte? Napočítajte do desať a potom skúste svoje dáta zachrániť. S veľkou pravdepodobnosťou nie je nič stratené. Ak nebolo záznamové médium mechanicky poškodené, súbory si obnovíte aj sami.

Skúste pripojiť disk k inému počítaču

Táto pamäťová krabička obsahuje okrem záznamového média (platne) s uloženými dátami, aj mechaniku na ich zápis a čítanie. Ak sa nemôžete dostať ku svojim fotkám, videám alebo dokumentom, problém môže byť nie len v disku samom, ale aj v počítači, ku ktorému je pripojený.
Ak teda disk nejde načítať vo vašom počítači, skúste to s iným. Všetky trochu novšie harddisky sa pripojujú k PC špeciálnym káblom s konektorom SATA, ktorý nájdete vnútri skrine. U notebookov, kde nie je na druhý disk priestor, si môžete približne za 10 € zaobstarať prevodník do USB portu.

Neprepisujte staré dáta novými

Ak pokus s náhradným počítačom nevyšiel, čítajte ďalej. Stále totiž existuje nádej, že svoje dáta dostanete naspäť. Najmä ak môžete predpokladať, že ide len o softwarovú chybu či neúmyselné zmazanie napríklad neopatrným kliknutím. Dokiaľ staré dáta neprepíšete novými, zostávajú na disku a je možné ich zachrániť.
Ak dôjde k mechanickému poškodeniu a sú zničené platne alebo čítacia hlava, je situácia horšia. To, že je harddisk poškodený, vám môžu naznačiť viditeľné známky poškodenia, ako sú pokrivené konektory či divné zvuky pri pokusoch o načítanie. Čo ak vám ale harddisk spadol na zem, alebo ste ho nedopatrením namočili? Potom už väčšinou bohužiaľ nie je čo riešiť.

TIP: Dáta dnes nutne nemusíte ukladať iba fyzicky priamo do počítača. Využite aj cloudové služby. Je k tomu potrebné iba rýchly internet. K najpopulárnejším možnostiam patrí balíček Internet 100 od UPC, ku ktorému dostanete prémiový Wi-Fi model zadarmo.
V takom prípade už vám nepomôžu žiadne rady. Namiesto toho sa zamyslite, ako veľmi cenné pre vás dáta na rozbitom disku sú. Ich záchrana v špeciálnych laboratóriách totiž bude vyžadovať investíciu – vyššie desiatky alebo nižšie stovky eur.

Softwarové poškodenie? Nainštalujte software, pripojte disk, čakajte

Na internete nájdete desiatky platených aj neplatených programov, ktoré dokážu poškodený disk diagnostikovať a následne stratené dáta obnoviť. U väčšiny z nich je postup veľmi podobný:
1. Najskôr software nainštalujte do počítača. Medzi najobľúbenejšie bezplatné alternatívy patrí napríklad Recuva od tvorcov populárneho CCleaneru. Využiť môžete aj obmedzenú demo verziu programov, za ktoré je treba v plnej verzii určitú čiastku zaplatiť.
2. Zvoľte zdroj dát (rozbitý harddisk) a tiež disk, kam sa majú obnovené dáta nahrať, samozrejme s odpovedajúcou kapacitou.
3. Pripravte sa na to, že obnova bude trvať veľmi, veľmi dlho. Kľudne aj desiatky hodín, v prípade 120 GB disku dokonca aj niekoľko dní.
S obnovenými dátami je to vlastne rovnaké ako s nájdením ukradnutého bicyklu. Je skvelé, že ich máte naspäť. Zároveň vás ale čaká ešte veľa práce, kým dáte opäť všetko dokopy. Zabudnite na to, že vaše súbory zostanú v tej správnej zložke pod pôvodným názvom. Až sa s mini znovu stretnete, budú zoradené podľa typu s názvami ako DOC0138.doc alebo IMG0035.jpg.
TIP: Pravidelné zálohovanie dát je základ. Keď si nájdete čas na to, aby ste si súbory správne roztriedili a pomenovali, urobte si rovno aj zálohu. Prekvapí vás, aké je to oproti martýriu s obnovou dát z rozbitého disku rýchle a jednoduché.

Mechanické poškodenie: Do laboratória alebo do koša

Aj keď si váš harddisk prešiel peklom – povodňou, plameňom či pádom z tretieho poschodia, stále je možné, že platne zostali nepoškodené. Vtedy pôjde dáta opäť prečítať v špecializovaných laboratóriách. Odborníci si za pomoc síce nechajú zaplatiť (cca vyššie desiatky až nižšie stovky eur), ich úspešnosť sa ale blíži 100 %, a to sa v prípade skutočne cenných dát vyplatí.
Až odborníkom zavoláte, určite vám poradia, aby ste sa hlavne nepokúšali opraviť si harddisk sami. Verte, že v tom nie je ani tak nedôvera k vašim šikovným rukám, ako roky skúseností a praxe.

Ako zosilniť signál Wi-Fi? Pozrite si 5 najčastejších príčin slabého signálu

Nedosiahne u vás doma signál na terasu či na balkón, kde trávite letné večery? Alebo sa vám v spálni pravidelne zasekávajú seriály, pretože signál z obývačky tak ďaleko nedoletí? Ak u vás doma zápasíte so slabým Wi-Fi signálom aj vy, prečítajte si päť rád a tipov, ktoré vám pomôžu. A nebojte sa, nemusíte byť profesionálny technik, aby ste si dokázali sami poradiť.
< predošlý článok
internet pre študentov

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre marketingové účely spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o., so sídlom Ševčenkova 36, 851 01 Bratislava, IČO: 35 971 967, na dobu 1 roka od udelenia súhlasu. Rozsah mojich poskytnutých osobných údajov je nasledujúci: meno, priezvisko, adresa. Tento súhlas môže byť kedykoľvek odvolaný, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol poskytnutý.

Obchodné podmienky

Všeobecné podmienky spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o. na poskytovanie verejných služieb vydané v súlade so zákonom č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách

Podmienky jednorazovej zľavy za objednanie služby online

Objednaním vybraných služieb prostredníctvom tejto web stránky získate automaticky jednorazovú zľavu v danej výške, ktorá bude odpočítaná z Vašej elektronickej faktúry.
Zľava pre online objednávky bude odpočítaná od prvej faktúry.
Táto jednorazová zľava sa vzťahuje iba na užívateľov, ktorí si službu objednajú prostredníctvom internetovej stránky spoločnosti UPC vyplnením online objednávky a služba im bude aktivovaná podľa podmienok príslušnej kampane (kampane aktuálne v čase objednávky komunikované na internetovej stránke spoločnosti), pričom daný typ služby (retransmisia, internet) v čase objednávky neužívajú (s výnimkou prechodu z analógovej na digitálnu retransmisiu).
Užívateľovi bude automaticky aktivovaný spôsob výpisu prostredníctvom elektronickej faktúry.