Overte si

dostupnosť internetu na Vašej adrese

Bezpečná ochrana pred počítačovými vírusmi

Vírusy: čo to je a čo proti nim môžete robiť?

Vírus, alebo počítačový vírus, je počítačový program. Vírus sa môže usadiť a množiť v nejakom súbore vo vašom počítači bez toho, aby ste si ho všimli. Váš počítač je potom "nakazený".

Malware

Vírusy patria k malware. Malware je súhrnný názov pre všetok zákerný či škodlivý softvér, ako napríklad spyware.

Počítačové červy

Okrem vírusov existujú aj počítačové červy. Na rozdiel od vírusov sa červy neskrývajú v nejakom počítačovom programe alebo v e-maile. Keď sa dostanú do počítačovej siete, šíria sa z počítača do počítača, pričom nepotrebujú ani užívateľa.

Trójske kone a zombie počítače

Ďalším nebezpečenstvom na internete sú takzvané trójske kone. Trójske kone sa podobajú na neškodné počítačové programy. Napríklad vám napadne, že si stiahnete nejaký dobrý film. Kliknete naň, ale tým sprístupnite počítač vírusom. Prostredníctvom trójskeho koňa sa z vášho počítača stane „zombie“: autori trójskych koní ho tak môžu ovládať na diaľku.

Aké je riziko vírusu?

Počítačové vírusy škodia vášmu počítaču. Nielenže zaberajú miesto na pevnom disku, ale navyše rozširujú osobné údaje, vymazávajú súbory a znefunkčňujú počítače. Červy a trójske kone majú rovnaký účinok ako vírusy. Riziko navyše, ktoré prináša počítačový červ je to, že váš počítač nepozorovane odosiela spam, alebo napáda iné počítače. Červy a trójske kone majú rovnaký účinok ako vírusy. Riziko navyše, ktoré prináša počítačový červ je to, že sa váš počítač nepozorovane pripojí na ilegálnu sieť botnet: Botnet je sieť softvérových robotov, ktoré odosielajú spam, alebo napádajú iné počítače.

Tipy proti vírusom

Bráňte sa vírusom pomocou firewall a anti-vírusového softvéru od UPC. UPC robí pre vás surfovanie po internete bezpečnejším. Pomocou firewall ochránime váš počítač proti vírusom a počítačovým červom. Ak predsa len máte vírus, odstráni ho náš anti-vírusový softvér. Zvoľte si optimálnu internetovú ochranu so Smart Guard, bezpečnostným balíkom „všetko v jednom“ od UPC. Firewall ochraňuje váš počítač, ale aj vy sami môžete veľa urobiť, aby ste surfovali po internete čo najbezpečnejšie.

UPC uvádza niekoľko tipov:

Aktualizujte svoj softvér

Pre bezpečné surfovanie po internete musí byť úplne aktualizovaný váš softvér, či už váš operačný systém (napríklad Windows), váš internetový prehliadač (napríklad Internet Explorer či Firefox). A samozrejme nezabudnite na bezpečnostný softvér. Pravidelne kontrolujte, či sú dostupné aktuálne verzie týchto programov a inštalujte ich do svojho počítača.

Okamžite odstraňujte nedôveryhodnú elektronickú poštu

E-mail môže obsahovať vírusy. Buďte preto ostražití voči e-mailom od neznámych odosielateľov, ktoré neotvárajte, ale ich okamžite odstráňte. Predovšetkým neklikajte do správy. Tým môžete nepozorovane stiahnuť do počítača škodlivý softvér.

Pozor na bezplatný softvér na internete

Bezplatný súbor na stiahnutie vyzerá neškodne, ale môže obsahovať vírus alebo trójskeho koňa, preto používajte len softvér z dôveryhodného zdroja.

Ochrana pred krádežou digitálnej identity

Vašu identitu na internete určujú údaje, ako napríklad užívateľské mená, heslá a váš dátum narodenia. Banky, mestské úrady či iné inštitúcie, s ktorými komunikujete, vás „rozoznávajú“ na základe týchto údajov. Aké riziko prináša vaša digitálna identita? Hackeri môžu preniknúť do vášho počítača a zmocniť sa vašich identifikačných údajov.

Blokovanie neželaných webových stránok

Kto veľa surfuje po internete, môže naraziť na webové stránky, ktoré by radšej nevidel. Niektoré neželané webové stránky sa dokonca objavujú automaticky. Je nepríjemné, keď náhodou navštívite webovú stránku, ktorú by ste radšej nevideli, alebo ak sa to stáva vždy automaticky.
< predošlý článok nasledujúci článok >
internet pre študentov

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre marketingové účely spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o., so sídlom Ševčenkova 36, 851 01 Bratislava, IČO: 35 971 967, na dobu 1 roka od udelenia súhlasu. Rozsah mojich poskytnutých osobných údajov je nasledujúci: meno, priezvisko, adresa. Tento súhlas môže byť kedykoľvek odvolaný, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol poskytnutý.

Obchodné podmienky

Všeobecné podmienky spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o. na poskytovanie verejných služieb vydané v súlade so zákonom č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách

Podmienky jednorazovej zľavy za objednanie služby online

Objednaním vybraných služieb prostredníctvom tejto web stránky získate automaticky jednorazovú zľavu v danej výške, ktorá bude odpočítaná z Vašej elektronickej faktúry.
Zľava pre online objednávky bude odpočítaná od prvej faktúry.
Táto jednorazová zľava sa vzťahuje iba na užívateľov, ktorí si službu objednajú prostredníctvom internetovej stránky spoločnosti UPC vyplnením online objednávky a služba im bude aktivovaná podľa podmienok príslušnej kampane (kampane aktuálne v čase objednávky komunikované na internetovej stránke spoločnosti), pričom daný typ služby (retransmisia, internet) v čase objednávky neužívajú (s výnimkou prechodu z analógovej na digitálnu retransmisiu).
Užívateľovi bude automaticky aktivovaný spôsob výpisu prostredníctvom elektronickej faktúry.