Overte si

dostupnosť internetu na Vašej adrese

Aký internetový prehliadač vybrať - 3.diel: Safari

V rámci nášho seriálu o webových prehliadačoch sa dnes zameriame na Safari. Tento prehliadač na internet pochádza z dielne spoločnosti Apple Inc. Hoci dosiahol svetového trhového podielu okolo 12%, v Slovenskej republike nepatrí medzi rozšírené prehliadače. Čo môže byť spojené najmä s nižším počtom užívateľov operačného systému OS X, ktorý však z roka na rok rastie. V poslednom diely seriálu o webových prehliadačoch sa zameriame na výhody a nevýhody prehliadača Safari.
Prvá verzia prehliadača Safari bola predstavená v roku 2005. V tom istom roku sa tiež Safari stalo predvoleným prehliadačom pre operačný systém OS X. Po niekoľkých rokoch spolupráce Applu a Microsoftu, tak Safari nahradilo Internet Explorer.
V roku 2007 sa prehliadača dočkali aj užívatelia operačných systémov Windows XP, Vista a 7. U tých sa však nestretol s výrazným ohlasom, keďže prvá verzia bola nestabilná a plná chýb. To sa však vývojárom v posledných rokoch podarilo vylepšiť, aj tak ale u väčšiny používateľov operačných systémov Windows dominujú iné prehliadače.
Safari - internetový prehliadač

Rýchly prehliadač bez výrazných vychytávok

Vývojári Safari sa od začiatku zameriavali predovšetkým na jeho výkon, o čom svedčí aj vylepšené jadro Nitro, ktoré dokáže veľmi rýchlo spracovávať JavaScript. Vďaka tomu je prehliadač síce považovaný za jeden z najrýchlejších na trhu, avšak svojim užívateľom neponúka oslnivej doplnky či funkcie.
Nutné však podotknúť, že v štýle väčšiny produktov od spoločnosti Apple Inc. ide o prehliadač, ktorý zaujme svojim čistým a elegantným vzhľadom. Oproti ostatným prehliadačom nedisponuje zbytočnými lištami či pluginy a maximum priestoru je tak vyhradené pre obsah prehliadaných stránok. Užívatelia oceňujú aj jeho stabilitu pri náročných činnostiach.
Užívateľské rozhranie Safari sa nelíši od iných prehliadačov. Naľavo od adresného riadku, ktorý je tiež spojený s vyhľadávaním, nájdete tlačidlá vpred a vzad. Ďalšie tlačidlá si môžete pridať a ľubovoľne si ich zoradiť.
Ďalej máte k dispozícii prednastavenú ponuku záložiek, v ktorej nájdete sociálne siete (Twitter, Facebook), iCloud či zoznamy spravodajských webov. Praktický je aj prehľad najnavštevovanejších stránok tzv. Top Sites. Svoje najobľúbenejšie stránky si navyše môžete uzamknúť na jednej pozícii.

Klávesové skratky v prehliadači Safari

Command + L - Otvorenie adresy
Otvorenie adresy - Otvorenie nového panelu
Command + W - Zatvorenie súčasného panelu
Command + R - Znovunačítanie stránky
Command + . - Zastavenie načítania stránky
Command + [ - Navigácia vzad
Command + ] - Navigácia vpred

Čo ďalšieho prehliadač Safari ponúka?

• Podporu vyhľadávača DuckDuckGo - možnosť nastavenia vyhľadávača, ktorý svojich užívateľov nesleduje a neodovzdáva informácie tretím stranám
• Ikona Reader - jednoduchšie čítanie na jednej stránke
• Rýchle načítanie stránok
• Synchronizáciu histórie, záložiek a otvorených okien naprieč zariadeniami (Mac, iPad, iPhone) - možno využiť len na zariadeniach s operačným systémom iOS a OSx
• Kvalitnú podporu HTML5
• Geolokáciu HTML5
• Cover Flow - listovanie záložkami vo forme celých stránok
• Anonymný režim
• Inteligentné vyhľadávanie - pri zadávaní hľadaného výrazu do adresného poriadku navrhuje Safari aj zodpovedajúce položky zo záložiek a histórie
• Synchronizáciu hesiel naprieč zariadeniami (je potrebné prihlásenie k účtu iCloud)
• Zvýšené bezpečnostné prvky
• Funkciu Nesledovať - pri zapnutí tejto funkcie žiada prehliadač navštívenej weby, aby vás nesledovali
• Rodičovskú kontrolu
• Pokročilé technológie úspory energie
• Podporu Adobe-Flash, Silverlight, Java

Užitočné doplnky

Hoci sa Safari nemôže vyrovnať ostatným prehliadačom, čo do počtu rozšírenia, nájde sa pár užitočných pluginov, ktoré zjednodušia prácu, zvýši produktivitu či funkcionalitu.
Click To Flash - "Obrana" proti flashové grafike, ktorá spomaľuje prezeranie alebo znižuje výdrž batérie. Všetky flashové bannery sa vďaka Click To Flash premení v šedivej bloky, ktoré spustíte iba kliknutím myši.
Ultimate Status Bar - Toto rozšírenie umožňuje zobrazovanie cieľových URL, rozklíčování cieľových adries skrytých za skracovačmi alebo odkrytie veľkosti súboru v odkaze.
Awesome Screenshot - Jednoducho vykonáte screenshot celej obrazovky bez toho, aby ste museli zmenšovať alebo zväčšovať danú stránku. Umožňuje odtlačok celej stránky, prípadne jej zvolenej časti.
Safari Restore - Riešenie pre prípad, že si omylom zavriete prehliadač s nekonečným množstvom záložiek, ktoré ste neskôr chceli využiť. Safari Restore si pamätá, ktoré stránky ste mali naposledy otvorené vrátane ich poradie.
Turn Off the Lights - Plugin, ktorý vám dopraje príjemnejší sledovanie YouTube videí. Toto rozšírenie vie stlmiť okolia prehrávača.
Ak ste sa ešte nerozhodli, aký prehliadač pre vás bude ten najlepší, môžete informácie načerpať v našom seriáli. V jednotlivých dieloch nájdete zaujímavé informácie o prehliadačoch Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera.

Aký internetový prehliadač vybrať - 2. diel: Opera

V rámci nášho seriálu o webových prehliadačoch sa dnes zameriame na webový prehliadač Opera, ktorý patril dlhodobo k najlepšie vybaveným prehliadačom. Jeho kvalita však nebola nikdy plne docenená.

Verejná Wi-Fi a bezpečné pripojenie: Aké sú riziká verejných hotspotov

Jednoduchý prístup na internet aj mimo domova? Ak nemáte mobilné dáta, býva prvou voľbou práve pripojenie cez verejný hotspot. Verejnú Wi-Fi dnes nájdeme všade – v reštaurácii, v obchodnom centre, dokonca už aj v električke a v niektorých európskych metropolách aj vo vagóne metra. Má to však jeden háčik. Po pripojení môžu byť vaše dáta v nebezpečenstve. Ako sa teda na verejnej sieti chovať a čoho sa naopak vyvarovať?
< predošlý článok nasledujúci článok >
internet pre študentov

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre marketingové účely spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o., so sídlom Ševčenkova 36, 851 01 Bratislava, IČO: 35 971 967, na dobu 1 roka od udelenia súhlasu. Rozsah mojich poskytnutých osobných údajov je nasledujúci: meno, priezvisko, adresa. Tento súhlas môže byť kedykoľvek odvolaný, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol poskytnutý.

Obchodné podmienky

Všeobecné podmienky spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o. na poskytovanie verejných služieb vydané v súlade so zákonom č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách

Podmienky jednorazovej zľavy za objednanie služby online

Objednaním vybraných služieb prostredníctvom tejto web stránky získate automaticky jednorazovú zľavu v danej výške, ktorá bude odpočítaná z Vašej elektronickej faktúry.
Zľava pre online objednávky bude odpočítaná od prvej faktúry.
Táto jednorazová zľava sa vzťahuje iba na užívateľov, ktorí si službu objednajú prostredníctvom internetovej stránky spoločnosti UPC vyplnením online objednávky a služba im bude aktivovaná podľa podmienok príslušnej kampane (kampane aktuálne v čase objednávky komunikované na internetovej stránke spoločnosti), pričom daný typ služby (retransmisia, internet) v čase objednávky neužívajú (s výnimkou prechodu z analógovej na digitálnu retransmisiu).
Užívateľovi bude automaticky aktivovaný spôsob výpisu prostredníctvom elektronickej faktúry.