Overte si

dostupnosť internetu na Vašej adrese

Ako si vybrať Wi-Fi router? S nami sa v zložitých parametroch nestratí

Vybrať si kvalitný router nie je raketová veda. Aj keď na prvý pohľad to tak môže vyzerať, postup je jednoduchý. Zamerajte sa iba na to dôležité a nemíňajte zbytočne za to, čo nepotrebujete. Ak si prečítate naše rady, určite si vyberiete správne. A zložité čísla a parametre sa vám už nebudú zdať také komplikované.

Kupujete nový router? Sústreďte sa na číslo 802.11ac

Na krabici od Wi-Fi routeru si môžete všimnúť zvláštne čísla označujúce tzv. bezdrôtový Wi-Fi štandard. Jednoduchá rada znie: Kupujete nový router? Nechcite nič iné ako ten aktuálny, teda 802.11ac.
Toto označenie je vlastne zárukou stabilného pripojenia. Vďaka tomu budete pohodlne streamovať HD videá alebo online hry a pripojíte všetky vaše notebooky, tablety aj mobilné telefóny naraz. U výberových modelov odporúčame aspoň 802.11n.

Rýchlosť? Na slovenskú diaľnicu nepotrebujete Ferrari

Automobilky, ako aj výrobcovia routerov radi vyzdvihujú maximálnu rýchlosť svojich modelov – v našom prípade najčastejšie v megabitoch za sekundu (Mb/s). Niet sa čomu diviť. Zákazníci sa týmito číslami nechajú zlákať veľmi radi. Dnes nie je problém kúpiť ani zariadenie ponúkajúce 1 Gb/s. A to už je rýchlosť, z ktorej sa točí hlava.
výber vhodného wifi routera
Nepokryje váš aktuálny Wi-Fi router signálom celý byt? Občas stačí iba pootočiť anténou alebo premiestniť detskú digitálnu pestúnku.
V skutočnosti je to opäť podobné autám. Maximálnu rýchlosť budete potrebovať iba málokedy, a veľmi pravdepodobne nikdy. Po 90 % času vám totiž bude stačiť oveľa menej. A okrem toho ani Usain Bolt medzi routermi nedokáže priamo zvýšiť rýchlosť pripojenia, ktoré vám ponúka váš operátor.
Chcete rýchlejšie pripojenie k internetu? Pozrite si výhodnú ponuku UPC Internetu.

5 GHz alebo 2.4 GHz? Najlepšie je oboje

Wi-Fi routery ponúkajú pripojenie vo frekvenciách 2.4 GHz a 5 GHz. Frekvencia 2.4 GHz je pomalšia, zato sa ale lepšie šíri napríklad cez stenu a v kľude s ňou zvládnete väčšinu bežných činností. 5 GHz pásmo je naopak rýchlejšie a menej náchylné na rušenie signálu. Nedosiahne ale tak ďaleko.
Najnovšie routery podporujú dve frekvenčné pásma (tzv. dual-band) a oba signály samy distribuujú medzi pripojené zariadenia podľa potreby. Nemusíte tak nič nastavovať a všetko beží maximálnou možnou rýchlosťou. Mimochodom, práve taký premiérový Wi-Fi modem dostanete od UPC k Internetu 75 a vyššiemu v cene služby.

Čo je populárne, nemôže byť úplne zlé

Aj keď by sme možno našli výnimky v kultúre či politike, u spotrebnej elektroniky vrátane routerov sa práve týmto pravidlom určite môžeme riadiť. Kupuje si nejaký výrobok vo vašom okolí veľa ľudí? To hovorí o jeho spoľahlivosti a rozumnej cene. Pokiaľ teda nestojíte o zbytočný luxus či módny dizajnový výstrelok.
Spoľahlivý internet zvyčajne potrebujeme aj na cestách. Pripojujete sa cez verejný hotspot? Poradíme vám, ako na (ne)správať na verejnej Wi-Fi
Dobrým, aj keď zďaleka nie 100% spoľahlivým vodidlom sú samozrejme tiež užívateľské recenzie. Pokiaľ už máte na svojom zozname niekoľko favoritov, nie je od veci pozrieť sa na počet hviezdičiek –tých, ktoré udeľujú reálny užívatelia. Šikovné je aj slovné hodnotenie.

3 tipy na záver

1. USB port vám pomôže so zdieľaním súborov – Routery vyššej kategórie majú zabudovaný USB port. Ak doňho zapojíte flashku alebo externý disk, môžete mať zo všetkých pripojených zariadení priamy prístup trebárs ku svojej zbierke hudby a filmov.
2. Viac antén znamená vyššiu rýchlosť a spoľahlivosť, nie dosah – Tie najlacnejšie routery majú často iba jednu anténu, tie drahšie majú štyri aj viac. Čo sa ale dosahu signálu týka, viac anténami si nijako nepomôžete. Výhoda vyššieho počtu antén spolu s aktuálnym Wi-Fi štandardom (viď vyššie) spočíva v zaistení rovnomerného pokrytia signálom po celom byte či dome.
3. Chytrá voľba za málo peňazí: prémiový Wi-Fi router od UPC – Desí vás predstava, že si vyberiete zle? Ruku do ohňa dáme za router ušitý na mieru pre vysokorýchlostné optické pripojenie, ktoré získate ku novému UPC Internetu 75. Nielen, že je stabilný a rýchly ako formula, ale aj pekne vyzerá a bez problémov vám signálom pokryje celý dom a stabilne pripojí viac zariadení súčasne.

Verejná Wi-Fi a bezpečné pripojenie: Aké sú riziká verejných hotspotov

Jednoduchý prístup na internet aj mimo domova? Ak nemáte mobilné dáta, býva prvou voľbou práve pripojenie cez verejný hotspot. Verejnú Wi-Fi dnes nájdeme všade – v reštaurácii, v obchodnom centre, dokonca už aj v električke a v niektorých európskych metropolách aj vo vagóne metra. Má to však jeden háčik. Po pripojení môžu byť vaše dáta v nebezpečenstve. Ako sa teda na verejnej sieti chovať a čoho sa naopak vyvarovať?

Ako zosilniť signál Wi-Fi? Pozrite si 5 najčastejších príčin slabého signálu

Nedosiahne u vás doma signál na terasu či na balkón, kde trávite letné večery? Alebo sa vám v spálni pravidelne zasekávajú seriály, pretože signál z obývačky tak ďaleko nedoletí? Ak u vás doma zápasíte so slabým Wi-Fi signálom aj vy, prečítajte si päť rád a tipov, ktoré vám pomôžu. A nebojte sa, nemusíte byť profesionálny technik, aby ste si dokázali sami poradiť.
< predošlý článok nasledujúci článok >
internet pre študentov

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov podľa zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre marketingové účely spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o., so sídlom Ševčenkova 36, 851 01 Bratislava, IČO: 35 971 967, na dobu 1 roka od udelenia súhlasu. Rozsah mojich poskytnutých osobných údajov je nasledujúci: meno, priezvisko, adresa. Tento súhlas môže byť kedykoľvek odvolaný, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol poskytnutý.

Obchodné podmienky

Všeobecné podmienky spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, s.r.o. na poskytovanie verejných služieb vydané v súlade so zákonom č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách

Podmienky jednorazovej zľavy za objednanie služby online

Objednaním vybraných služieb prostredníctvom tejto web stránky získate automaticky jednorazovú zľavu v danej výške, ktorá bude odpočítaná z Vašej elektronickej faktúry.
Zľava pre online objednávky bude odpočítaná od prvej faktúry.
Táto jednorazová zľava sa vzťahuje iba na užívateľov, ktorí si službu objednajú prostredníctvom internetovej stránky spoločnosti UPC vyplnením online objednávky a služba im bude aktivovaná podľa podmienok príslušnej kampane (kampane aktuálne v čase objednávky komunikované na internetovej stránke spoločnosti), pričom daný typ služby (retransmisia, internet) v čase objednávky neužívajú (s výnimkou prechodu z analógovej na digitálnu retransmisiu).
Užívateľovi bude automaticky aktivovaný spôsob výpisu prostredníctvom elektronickej faktúry.